دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبد کاووس

تاریخچه:

انكوباتور يا مركز رشد، آنگونه كه در فرهنگ لغت آمده به معناى ماشين جوجه كشى، گرم خانه، يا دستگاه نگهدارى نوزادان نارس است. اين واژه از مصدر "to incubate "  ساخته شده است كه بر مفاهيم تكثير كردن، كشت دادن، رشد كردن و تكوين يافتن دلالت دارد . در ادبيات كارآفرينى، انكوباتورها در زمره زير ساخت هاى فنى قرار مى گيرند و چارچوب هايى هستند كه براى پرورش يا ايجاد كسب و كارهاى كوچك تاسيس مى شوند. انكوباتور فضاى ادارى، فنى و آزمايشگاهى همراه با خدمات حمايتى با حداقل هزينه را براى شركتهاى نو پا فراهم مى كند. و همچنين شبكه سازى و برخى خدمات جانبى را براى آنها تامين مينمايد. در واقع انكوباتورها ارائه كننده فضا، خدمات حمايتى و تجهيزات مشترك براى شركتهاى كارآفرين هستند تا بتوانند كارآفرينان و شركتهاى كوچك را در ايجاد و توسعه موسسات خود يارى نمايند.
آنگونه كه در اسناد سازمان جهانى مالكيت فكرى (WIPO) آمده، مراكز رشد طرحهايى مبتنى بر نوآورى هستند كه از كادر مديريتى كوچكى تشكيل شده و داراى مكان فيزيكى و تسهيلات مشترك هستند. انكوباتورها معمولا در كنار يك مركز تحقيقاتى يا دانشگاهى كه خدمات پشتيبانى (اعم از فنى يا غير فنى) را براى تبديل (يا پرورش) يك نوآورى يا يك اختراع به يك شركت صنعتى ارائه مى كند تاسيس مى شوند. در سرتاسر جهان اين نكته پذيرفته شده است كه مراكز رشد ابزارهاى مطمئنى براى تبديل نوآوريها و دستاوردهاى تحقيقاتى به محصولات و نيز ترغيب كارآفرينى و توسعه تكنولوژيك بويژه در حوزه فناوريهاى پيشرفته هستند.

معرفي:

یکی از حوزه های مدیریتی مهم معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبدکاووس، مرکز رشد واحدهای فناور می باشد.این مرکز به همت ریاست محترم واحد و به لطف خدای مهربان با کسب مجوز از وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در سال 1395 تاسیس گردید. افراد حقیقی و حقوقی صاحب ایده و طرح های نوآور و فناور می توانند در مرکز رشد این واحد دانشگاهی مستقر شده و علاوه بر استفاده از امکانات و زیرساخت های متمرکز در این مرکز از حمایت های مختلفی نیز برخوردار گردند سپس به عنوان واحدهای فناور رشد یافته به جامعه صنعتی و تجاری کشور بپیوندند.

اهم اهداف تاسيس و راه اندازي:

-بستر سازى در راستاى ايجاد فرصتهاى شغلى مناسب به منظور جذب كارآفرينان و دانش آموختگان دانشگاهى جهت توسعه فناورى‌هاى پيشرفته
-ايجاد فضاى مناسب جهت تجارى كردن دستاوردهاى تحقيقاتى و فناورانه
-تولید و توسعه محصولات و فرآیندهای فناوری قابل عرضه در بازار
-حمايت از ايجاد و توسعه كارآفرينى و تحقق نوآورى‌هاى فناورانه
-كمك به رونق اقتصاد محلى مبتنى بر دانش و فناوريهاى پيشرفته
-پشتيبانى لازم و مناسب در جهت تجارى سازى دستاوردهاى تحقيقاتى و فناورانه
-تخصيص فضا و امكانات براى گسترش و رشد واحدهاى كوچك و متوسط دانش بنيان فعال در زمينه فناوريهاى پيشرفته

برخي حمايت هاي معطوف به توسعه ، رشد و ارتقاء واحدهاي فناور:

-تأمين فضاى كارى انعطاف پذير با امكانات اوليه ادارى و رايانه اى (به صورت اجاره)
-تلاش براى فراهم آوردن حمايتهاى قانونى در روند تسريع رشد واحدهاى فناور
-برقرارى ارتباط با مراكز دانشگاهى، پژوهشى و پاركهاى علم و فناورى و مراكز رشد
-كمك به دريافت تسهيلات مالى و اعتبارى
-خدمات فنی و تخصصی ( آزمایشگاه، کارگاه، و غیره)
-خدمات آموزشی در موضوعات مختلف مدیریتی و مهارتی
-خدمات ارتباطی و اطلاعاتی ( منشی گری، تایپ، تکثیر، ارتباطات تلفنی و اینترنت، کتابخانه ، بانک های اطلاعاتی، ژورنال های الکترونیکی و غیره )
-ارايه خدمات آموزشى و مشاوره اى عمومى و تخصصى
-تسهيل هم افزايى شبكه اى و افزايش توان رقابت
-مشاركت در پروژه يابى و بازاريابى  و ...           

بخشنامه شیوه نامه پذیرش و استقرار هسته ها و واحدهای فناور مراکز رشد   مشاهده
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت برای دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبد کاووس محفوظ می باشد.