" کرم نما و فرودآ، که خانه خانه توست"

 

 

" گنبد کاووس " شهری که پیشینه تمدن آن را 5 تا 6 هزار سال اعلام کرده ­اند. با این تمدن کهن، تاریخی پرفراز و نشیب، آثار و بقایای باستانی فراوان و دانشمندانی نامدار و اقوامی مقتدر و نجیب، جایگاهی رفیع و سهمی ارزشمند در تاریخ و تمدن باشکوه ایران دارد. با ورود اسلام و در سده­ های آغازین آن ایالت هیرکانیا جایگاه ارزشمندی در شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی داشت. جرجان (گنبد کاووس فعلی) از این ایالت، مهد دانشمندان بزرگ آن دوران بود. عنصرالمعالی کیکاوس (از آخرین امیران آل زیار و نگارنده کتاب گرانقدر قابوس­نامه) و عبدالقاهر جرجانی (صاحب تالیفات گرانبها در صرف و نحو و معانی و بیان عربی) در تحول ادبیات فارسی و عربی نقش مهمی داشتند.در علم پزشکی نیز این منطقه سهم عمده­ ای در جهان اسلام داشته به گونه­ای که دو تن از معروفترین پزشکان ایران و جهان، ابوسهل مسیحی و سیداسماعیل (حکیم) جرجانی صاحب دائره­ المعارف ذخیره خوارزمشاهی از این سرزمین بوده­ اند. این سرزمین در طول تاریخ از ایالت­های مهم ایران بود. از جمله علما و دانشمندانی که در این جا بودند می­توان به شاعر ترکمن مختومقلی فراغی و شیخ فخرالدین اسعد گرگانی (سراینده ویس و رامین) و ابوعلی سینا دانشمند و فیلسوف و پزشک ایرانی که مدت­ها در آنجا ماند، اشاره کرد.

در محل فعلی شهر گنبد کاووس، در دوران کهن، شهری به نام هیرکان و سپس گرگان (جرجان) قرار داشته که در سال 1316 در کنار خرابه­ های گرگان باستان شهری جدید با قواعد مدرن شهرسازی بنا شد که گنبد کاووس نام گرفت.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبد کاووس در بخش جنوبی این شهرستان از سال 1381 به همت مردان بزرگ این واحد دانشگاهی، به عنوان واحدی از بزرگترین دانشگاه حضوری جهان (دانشگاه آزاد اسلامی) در خدمت جوانان برومند این سرزمین بوده و خواهد بود.

این واحد دانشگاهی با داشتن رشته­­ های متنوع در علوم انسانی و هنر، فنی و مهندسی و کشاورزی و علوم پزشکی، واحدی برای بالندگی و رشد همه جانبه دانشجویان، استادان، کارکنان و مراجعه­ کنندگان در جهت شکوفایی، توسعه و رونق تولید در شهرستان گنبد کاووس به عنوان این رنگین­ کمان ایران اسلامی می­باشد.

هدف واقعی این واحد، در تمامی رشته ­های دایر در دستیابی به قله اخلاق و تکریم واقعی دانشجویان، متجلی می­شود. لذا از خداوند قادر متعال می­خواهیم که به ما در دست­یابی به اهداف بزرگ دانشگاه، توفیق عمل حقیقی به اخلاق و تلفیق ایمان و عمل و مهارت عطا کند.

                                          دکتر علیرضا گرایلی

                                                                                                                 سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد گنبد کاووس